Lisszabon 2022-2023

Lisszabon a világ egyik legrégebbi városa, elnevezéséhez egy Portugáliában igen népszerű legendából kaphatta, amely szerint Lisszabon városát a hős Ulysses alapította. Ám a történelmi kutatások szerint több mint háromezer évvel ezelőtt a föníciaiak létrehoztak egy kikötővárost, aminek a neve Alis Ubbo lett, ami biztonságos kikötőt jelent. Lisszabon Portugália fővárosa, az Atlanti-óceán partján helyezkedik el és amely a kontinentális Európa legnyugatibb fővárosa. A hét dombon fekvő város több mint 500 000 állandó lakossal rendelkezik az éghajlatát tekintve mediterrán, ennek köszönhetően egész évben meleg, enyhe időjárás tapasztalható.

 

Történelme dióhéjban: a mai Lisszabon területe évezredekkel ezelőtt is lakott volt, éltek itt föníciaiak, ibérek és kelták, és még sok kisebb népcsoport. A későbbiekben lakták a várost a görögök, és a karthágóiak is, majd Kr.e. 200-ban a rómaiak átvették a hatalmat, és hat évszázadon át uralták a területet. A VIII. században Észak-Afrikából érkeztek a mórok ekkor a város al-Usbuma néven volt ismert. A mórok uralma mintegy 400 évig tartott, majd Portugália első királya, Alfonso Henriques a keresztesek segítségével több hónapig tartó ostrom után 1147-ben meghódította a várost. ekkor Lisszabon erős keresztény befolyás alá került, és az ibériai félsziget egyik legjelentősebb kikötővárosa lett. Miután a híres portugál felfedező, Vasco da Gama felfedezte az Indiába vezető tengeri utat, főváros kereskedelme jelentősen fellendült az 1600-as évekre a világ egyik leggazdagabb városaként tartották számon. A világ minden tájáról érkeztek kereskedők, a város kereskedelmet folytatott Afrikával, Európával és a Távol-Kelettel így Lisszabon a Föld egyik legszínesebb helyévé vált. Ezekben az időkben számos nagy építészeti alkotás keletkezett, sőt I. Mánuel király uralma alatt egy új építészeti stílus is létrejött, az úgynevezett Manueline stílus. Ennek a gazdagságnak az 1755. november 1-én bekövetkezett hatalmas földrengés és azt követő tűz és szökőár vetett véget, amely során körülbelül 60 000 ember vesztette életét, és több mint 12 000 épület pusztult el. A romok eltakarítása után a város újjáépítése szinte azonnal megkezdődött, Pombal 1. márki modern várostervezési szabályok alapján megalkotott tervei alapján. Lisszabon viharos gyorsasággal állt talpra, de a földrengés előtti dicsősége még váratott magára. Lisszabon a 19. század folyamán tovább terjeszkedett, a népesség megkétszereződött, elérte a 300 ezer főt. Portugália 1986-ban lett az Európai Unió tagja, 1998-ban Lisszabon otthont adott a világkiállításnak Lisszabon mai az is igazán multikulti város ötvözi a különböző kultúrákat, egyensúlyt teremt a történelmi és a modern világ között, Portugália fővárosaként a kalandos sorsa ellenére folyamatosan növekszik és fejlődik. Szerencsére sem a földrengés, sem az évezredek nem pusztították el minden építészeti remekművét, így a kellemes időjárása mellett, látnivalóival is hívogatja a turistákat.

A város felfedezését a Príncipe Real negyed főterének központjául szolgáló Príncipe Real Garden környékén kezdtük. A mutatós épületekkel körülvett téren megcsodáltuk a hatalmas, napernyőszerű cédrusfát, amely majdnem 20 méteres átmérőjű, ez a csodálatos növény a Lisszabon legrégebbi fája címmel büszkélkedhet. A fa alatt padok, székek találhatók, ahol a cédrus árnyékában meg lehet pihenni. A cédrusfával szemben 2017-ben egy emlékművet állítottak a homofóbia áldozatainak, mivel hagyományosan ez volt Lisszabon „meleg találkozó pontja”. A kertben még számos csodálatos bokor, és virág csodálható meg, a kert igazi pihentető oázis a város közepén. A Príncipe Real Garden számos eseménynek ad otthont, például minden szombaton otthont ad a biotermékek heti piacának, ahol biogyümölcsöt és -zöldségeket kínálnak, valamint minden hónap utolsó szombatján és hétfőjén kézműves- és régiségpiac található. a téren található egy kellemes kis kávézó, ahol meg lehet pihenni egy finom kávé és péksütemények felett.