Lammerklamm-szurdok
Következő utunk a Lammerklamm-szurdok felé vezetett, amit reggel a szállásadó néni javasolta, hogy nézzük meg mert nagyon szép. A szurdok könnyen megközelíthető autóval, a parkoló a bejárat közvetlen közlében van. A szurdok 1884 óta járható, a közel két kilométer hosszú túraút jól kiépített, bebiztosított utakon, fa pallókon vezet vadregényes fák között. A családi belépőjegy 10 Euro körül volt, miután megvettük, nekivágtunk a túrának. A bejárattól jobbra fordulva, számos lépcsőn lefelé haladva lehet eljutni a szurdok leglegszebb részrére, a sötét szurdokba, ahol a víz a hatalmas köveket alámosta, így egy mesébe illő nyitott barlangot alakított ki. A szűk fapallókon sétálva, lélegzetelállító látvány tárult elénk, a kristálytiszta patak alattunk zubogott, felettünk a hatalmas 10-20 méter magas sziklák olyannyira közel voltak egymáshoz, hogy a fény éppen, hogy bejut a falak közé. A sziklafara táblákat erősítettek, amelyek a sokszor folyammá duzzadt lezúduló víz szintjét jelzik.
Az egyik sziklafal tetején egy faágakból megépített az ücsörgő alakra lettünk figyelmesek, nagyon mókás és látványos.
A sötét szurdokból a meredek lépcsőn kellett vissza sétálni, majd a másik oldal felé folytattuk az utunkat, ahol már kicsit tágasabb volt a tér, habár a sziklák itt is magasra törtek, de jóval távolabb helyezkedtek egy mástól, így a napfény akadálytalanul beragyoghatta a völgyet. Az út erdős részek és épített pallókon hidakon keresztül vezet, körülbelül 50 méterre a bejárattól a víz által kerekre csiszolt hatalmas sziklákra lettünk figyelmesek ahová ugyan nem vezetett kiépített lépcső, de a bátrabbak leereszkedtek. Természetesen a fák gyökerébe kapaszkodva mi is lementünk, lecsúsztunk egészen a patak szintjéhez. Leültünk a sziklákra, hallgattuk a víz morajlását, a fák susogását, ahogy a lenge szél megtáncoltatja őket, belemártottunk a kezünket a kristálytiszta vízbe – jó hideg volt – szép csillogó kavicsokat kerestünk, megpihentünk.
Később folyattunk az túrát, az út mentén táblákra lettünk figyelmesek, amely a szurdok történetét mutatja be, egy mesén keresztül:
Réges régen, amikora hegyeket még nem osztották szét völgyek, a Tehnengebirg és az Osterhom hegylánc, mint testvérek ugyanazokban a vizekben fürdette a lábát, a Lammer folyó békés, zöld és kék vizében, amely selyemkendőként simogatta a hegyeket. A csúcsok még zöldek és kerekek voltak, nem voltak szaggatott sziklafalak. Szelíd óriások és szelíd modorú törpék éltek fent a hegyekben, a patakokat mindenféle misztikus sellők, és vízi élőlények népesítették be. A hegyek felett békés hangok hallatszottak; dorombolás és mormolás, szelíd horkolás, amelyet az kedves sellő leányok táncos dalai fokoznak. A vízből örömteli gurgulázás, fröccsenés kuncogás és nevetés hallatszott. A szél ide-oda vitte a hangokat, és az sem volt ritka, hogy a romantikus üzeneteket szállítottak egymás között. Hanem egyszer történt valami…
Egy tavaszi napon az óriások közül a leghatalmasabb, a tündék, a törpék és a törpék uralkodója elhagyta a hegycsúcsot, lemászott a Tennengebirg-hegység enyhe lejtőjén, hogy megcsodálja a Lammer folyó vizében tükröződő napsütést. Hamarosan rájött, hogy nincs egyedül ezen a gyönyörű helyen, a felszín alatt úszott a Lammer folyó kedvese, körülötte pedig egy apró sellő, amelyet az óriás még soha nem látott. A kíváncsiság közelebb vonta, és imádva nézte a fürge lényt, amely olyan boldogan fickándozott a vízben, és rámosolygott, anélkül, hogy a félelem legkisebb jelét is megmutatta volna. Nem sok időbe telt, odaúszott a folyópartra, leült egy sziklára és magabiztosan beszélgetni kezdett vele, a folyóban töltött életéről. Közben újra meg újra belemerült a víz mélyére, majd felugrott, megszórva új barátját több ezer csillogó vízcseppel.
Az óriást elvarázsolta a csodálatos, aranyhajú sellő, majd, amikor végül búcsút intett, megígérte, hogy minden nap visszatér és így is lett. A következő hetek és hónapok elrepültek a valószínűtlen pár számára, és mindketten aggódni kezdtek a közeledő borzasztóan fagyos tél miatt, amely majd megakadályozta őket abban, hogy újra láthassák egymást. A hatalmas óriást nem érdekelte semmi, úgy gondolta a sellő nélkül nincs értelme a hatalmának az életének, ezért úgy döntött, hogy csodálatos palotát épít a vízbe a Tennengebirge és az Osterhorn hegyek között, és ott feleségül veszi a kis sellőt. A sellő el volt ragadtatva az ötlettől, és az óriás már másnap munkához is látott. Hihetetlen erejét felhasználva óriási kőzetdarabokat szakított le a Tennengebirg-hegységről, és a folyó mélyére dobta azokat. Addig folytatta a törött kőzetlemezek folyóba való dobálását, míg a sötét hullámokból egy apró sziget kezdett kialakulni, amelyet egyedisége miatt „Einberg” -nek neveznek – és amelyet a mai napig ezen a néven ismernek. Végül egy sziget keletkezett a színes, csillogó folyóban, amelyre az ígért palotát kívánta felépíteni. Parancsot adott a törpék királyságának minden alanyának, akik nagyon hamar összeszedték az építkezéshez és a felszereléshez szükséges dolgokat, fatörzseket a közeli erdőkből, márványt az Untersberg-hegyről, és aranyat a Dachstein-hegyről. Hogy alapot megépíthesse, kiszakított egy óriási darab szikladarabot a Tennengebirg északi oldaláról, ezt az általa létrehozott barlangot mai napig Frauenhöhle néven emlegetik. Az építkezést több száz szorgalmas kéz segítette, és az Einberg-palota csodásan rövid idő alatt elkészült, ez volt az eddigi legpompásabb palota.
Ekkor a föld legjobb mágusai vékony lábakat varázsoltak a sellő számára a sellőfarka helyett így már csodálatos esküvőt ünnepelhettek pompás palotában. A környező vizek játszották a legcsodálatosabb esküvői zenét, és mindenki a helyen élt, a tündék, a törpék és a sellők még hetekig, hetekig erről beszéltek. A furcsa pár boldogan és elégedetten éldegélt a gyönyörű palotában, így telt múl az idő Lammer csendes vizein.
Hanem egyszer a kis sellő egyre gyakrabban kezdte látogatni a Lammer patakjait, ahol azelőtt korlátozások és aggodalmak nélkül élt, és vágyakozni kezdett az előző élete után. Egyre inkább eluralkodott rajta a szomorúság és unalom. Nem vándorolt vidáman az Einberg virágokkal borított mezején, szórakoztató nevetése elhallgatott, és nem énekelte elbűvölő dalait. Annak ellenére, hogy földi szépsége felülmúlta számtalan hercegnőét, szívében mégiscsak egy kis sellő volt, egy víz alatti lény, amely soha nem lehet boldog a szárazföldön. Bármennyire is imádta óriását kedvessége és türelme miatt, lelkük soha nem lehetett egy. Sem a gazdagság, sem a kertek, sem a mezők zöldje, sem a legcsodálatosabb virág nem tudta elfojtani vágyát víz alatti otthona szabadsága iránt. Egy meleg nyári este, amikor a telihold úgy ragyogta be a békés folyót, mint az arany szálai, a szegény kis földi lénnyé vált sellő belevetette magát a Lammer folyó vizébe.
Bármilyen nagy is volt az óriás hatalma, nagyobb volt a kétségbeesés, amelyet szeretett felesége elvesztése okozott. A gnómok és törpék a legviccesebb csínyeiket játszották, a tündék a legcsodálatosabb kerteket varázsolták az Einberg lejtőire, a hegyi szellemek éjjel-nappal a legjobb trükkökkel, fénnyel és köddel szórakoztatták, de az óriás nem tudták felvidítani, aki mindig, a folyó partján tartózkodott. Hetek és hónapok teltek el, megérkezett a nyár, majd a, mint a késő őszi köd a kora reggeli hidegben dermedni kezdett, és bársonyosan fehér borította be az Einberg-kert fáinak gallyait és ágait, az óriás úgy döntött, a csodálatos palotája nem kell szeretett kis sellője nélkül. A szeretet és az elkeseredés erejétől átitatva a palotát a Lammer folyóba dobta. A fülsiketítő és mennydörgő robaj félelemmel töltötte el a szárazföldön és a vízben élő lényeket, amikor a palota alapjait alkotó sziklák hatalmas zuhanással a vízesésbe zuhantak. A gigantikus márványtermek a földbe fúródtak, a víztömeg szökőkutakként szórta a Tennengebirg-hegység csúcsait, zöldellő szőnyeget terítettek a dombokra, és zöld mezőkkel öltöztették a völgy padlóját. Azóta a palota falai hatalmas sziklák formájában maradtak a Lammer folyó vize felett. Az óriás a Tennengebirg-hegység magányába vonult vissza, és a barlangokban lévő leányok vigasztalták. Az óriás könnyeinek végtelen forrása megtöltötte azokat a patakokat és vízeséseket, amelyek a hegyről a Lammer folyóba áramlottak, amelyek azóta a Tennengebirg-hegységen keresztül jutottak el St. Martin-tól Scheffau-ig – a szeretet ereje által hajtva. Az aranyhajú sellő üzenetei imádott óriása számára éjjel-nappal hallhatók a viharos morajlásban, szerencsés sziszegésekben és suttogásokban, valamint a Lammer folyó játékos guggolásában.
A fehér kerek sziklákat elhagyva kiépített fapallókon, ösvényeken sétáltunk tovább, az út mentén több kilátót, fotózásra csábító helyet alakítottak ki, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílik a patakra, és a fölé tornyosuló sziklákra, aki pedig séta közben elfárad megpihenhet a számos pad egyikén. A szurdok mindössze két kilométer hosszú, könnyű kis túra, néhol nem túl meredek kaptatóval, néhol sziklás kavicsos részekkel, érdemes kényelmes csúszásmentes cipőt felvenni. Eltévedni lehetetlen, mert út csak egy irányba vezet, nincsenek elágazások, oda-vissza ugyanott kell elhaladni, de nem kötelező visszafelé is a szurdokon keresztül haladni, mert a végén van egy forgókapu, ahol el lehet hagyni a völgyet.
A túraút vége felé egy híd keresztezi a völgyet, a Lammer patak felett körülbelül 30 méterrel, varázslatos kilátást biztosítva egyik oldalon a völgy felé, a másikon a Tennengebirge hegység felé.
A látvány nem mindennapi, lenyűgöző ahogy a nap megcsillan a vízen, ami aztán a sziklák általi árnyékos helyen csordogál tovább. Maga az út bejárható egy óra alatt, de mi elég sokszor megálltunk a tájban gyönyörködni, sok-sok fotót készítettünk, ráadásul a kerek sziklákhoz a visszafelé út során is leereszkedtünk megpihenni, megmártóztatni a hűvös vízben a kezünket.
Kiérve szurdokból eléggé megszomjaztunk, ezért úgy határoztunk, mivel a szálláshelyünkhöz Salzburg pont útba esik megállunk a már ismerős sörkertben egy frissítőre, végül is nem rohantunk sehova. A finom sör után még sétálni volt kedvünk, így rövid pihenő után tovább andalogtunk, a Salzach folyó partja felé, átkeltünk a Makarsteg hídon, ami igazán különleges, mert nincs rajta autóforgalom, csak a gyalogosoknak, és kerékpárosoknak építették. A hídról káprázatos kilátás nyílik a városra, és igazi különlegessége, hogy a híd korlátját a szerelmespárok által elhelyezett lakatok díszítik, nem is tudom, hány ezer lakat lehet itt, de a híd mindkét oldalán teljes hosszában tele van, messziről fotózva olyan, mintha az ezernyi csillogó flitterrel lenne díszítve.
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
cookielawinfo-checkbox-analytics | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Analytics". |
cookielawinfo-checkbox-functional | 11 months | The cookie is set by GDPR cookie consent to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookies is used to store the user consent for the cookies in the category "Necessary". |
cookielawinfo-checkbox-others | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Other. |
cookielawinfo-checkbox-performance | 11 months | This cookie is set by GDPR Cookie Consent plugin. The cookie is used to store the user consent for the cookies in the category "Performance". |
viewed_cookie_policy | 11 months | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin and is used to store whether or not user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |