Güell Park

Barcelonában a Garcia negyedben található a világ egyik legszebb parkjának tartott Güell Park. Ez a hely a Gracia negyedben, a hangos utcáktól alig öt percre található, csendes városi zöldövezet, ahová turisták és a környező negyedek helyi lakosai járnak pihenni, sétálni, sportolni. A park különböző pihenőhelyekkel, játszóterekkel, és padokkal rendelkezik, ahol a látogatók gyönyörködve a park természeti és kulturális értékeiben, csodálhatják a környezetet. 

A park története az 1900-a s években kezdődött, amikor az építtető Eusebi de Güell gróf angliában járt és elhatározta hogy Barcelona közelében kialakít egy parkos kertvárosi részt, ahol a jómódú családok egészséges zöldövezeti környezetben élhetnek. Megvásárolta a Muntanya Pelada (csupasz hegy) néven ismert területet, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a tengerre és a városra. A tervezéssel és kialakítással Antoni Gaudít bízta meg, aki akkoriban a katalán organikus építészet legnagyobb alakja volt. A meredek, köves terepen nem volt egyszerű dolguk az építőknek házak elhelyezkedésénél és magasságánál figyelembe kellett venni, hogy azok ne akadályozzák a tengerre néző kilátást és ne fosszák meg egymást a napfénytől. A lakónegyed építése 1900-ben kezdődött, majd 1903-ra elkészült a két bejárati pavilon, a fő lépcsők, a bemutatóház, a viaduktok valamint a vízrendszer is. Ám amikor az első ház modellje befejeződött, az ingatlan eladása nem volt sikeres, az emberek nem akartak kiköltözni a városból, végül Güell meggyőzte Gaudí-t, hogy vásárolja meg, és családjával költözzön be a házba. Így ez lett ez a z épület az építész otthona az 1926-ban bekövetkezett haláláig. Ekkor a területet nyilvánosan is meg nyitották, és azóta is évente több millió látogató csodálhatja meg ezt az igazán szépséges és különleges remekművet.

A park központi része, a két párhuzamosan futó lépcső, amelynek a közepén helyezkedik el több mint két méter hosszú szalamandra, ami Barcelona egyik jelképe és amit gyakran sárkányként emlegetnek. Fölötte egy kígyófej formájú szökőkutat láthatunk, a felső részen pedig egy kör alakú pad előtt, egy három kígyó alkotta állvány található.

Ahogy felfelé lépkedünk, a nagy bejárati lépcső egy oszlopcsarnokhoz vezet, amely 86 dór stílusú csíkozott oszlopból áll és amelyet eredetileg piactérnek szántak. Ennek a tetején helyezkedik el, a közösségi tér, amelynek fő eleme a hatalmas, színes mozaikokkal díszített kígyó alakú pad. Innen csodálatos a panoráma nyílik a Sagrada Família templom tornyaira, a kéken csillogó, és az egész városra. A teret a hegy felőli oldalán egy pálmafákra hasonlító, díszített támfal határolja.

A csodálatos szépségű kertben érdekes növények találhatók, inkább kis vízigényű mediterrán növények, például szentjánoskenyér és olajfák valamint pálmafák, amelyek tetején rengeteg zöld papagáj fészkel, itt nem az autók zaja veri fel a csendet, ha nem a madarak perlekedése.

Antoni Gaudí egy 3 km-es ösvény hálózatot tervezett , a három, ugyanazon hegyről származó kövekkel borított viadukt kapcsolja össze a különböző területeket, és a meredek lejtőket.

Az alacsony viadukt, amely a park központi részétől, a főbejárattól kígyózik fel a hegyre, a kert magaslati részéhez. Az utat íves vonalú két lejtős oszlopsor alkotja, parabolát formálva a központi boltozattal együtt. A korlátokat kívül kis, összekapcsolt oszlopok támasztják alá melyek felső részét növényekkel díszítettek.

A középső viadukt, természetes barlangokat utánoz, ezzel párhuzamosan a hegy támfalaként is szolgál, felül a járművek számára van kialakítva egy út, alul pedig esős időjárás esetén nyújt védelmet.

A „magas, vagy szerelmesek” viadukt alkotja amely a park második legszélesebb sugárútját amely és a Háromkereszt hegyéhez vezet. A hídon belül a falakba formázott kőpadok, fatörzsekre emlékeztető oszlopokkal, tökéletes teret alkot társasági összejöveteleknek.

Közvetlenül a Park Güell közepén található a nagy sétány, amelyet az eredeti tervek szerint Görög Színháznak neveztek, és amelyet Plaça de la Natura (Természet tér) névre kereszteltek át. A Görög Színház tér keleti oldalán az egykori kastélyhoz érkezünk, amelyet Güell saját háza volt, de 1931 óta iskolaként működik.

A parkban egyéb csodálatos épületek is rejtőznek, formájukban mindegyik alkalmazkodik a természethez, ahogy a zseniális építésmester Gaudí szerette és megálmodta.