Padova

Padova a Brenta folyó mentén terül el, gyakran emlegetik az ”Árkádok városaként” ennek az oka, hogy, szinte nincs olyan utca, ahol ne sétálhatnánk alattuk, ami esőben igen hasznos lehet. Az árkádok igen különfélék, vannak amelyek több száz évesek, és vannak amelyek már a modern kor építészeti stílusát tükrözik.

Caffé Pedrocchi

A Caffè Pedrocchi Padova városközpontjában található, Európa egyik leghíresebb és legjelentősebb történelmi kávézója, ami otthont ad a Risorgimentónak szentelt múzeumnak is. A kávézót amely az egyetem, a városháza és a piactér közelében található, a bergamói Francesco Pedrocchi alapította, akitől halála után fia, Antonio vette át. 

Antonio kívánsága szerint, a halála után egyik tanítványa örökölte a kávéházat, aki azonban végrendeletében úgy rendelkezett, hogy a tulajdonjog szálljon Padova városára. A mindenkori városvezetéstől azt kérte, hogy őrizzék meg az épületet és az ott található értékeket, de közben fejlesszék is tovább legjobb tudásuk szerint. A kávéháznak hatalmas történelmi jelentősége is van, igen nagy szerepet játszott a Habsburg-dinasztia elleni 1848-as felkelésben. A Pedrocchi kávézót ajtó nélküli kávénak is nevezték, mert 1916-ig éjjel-nappal nyitva tartott, és mivel a központban, épült, elhelyezésének köszönhetően a tudósok, értelmiségiek, írók, művészek és egyetemi hallgatók is szívesen látogatták. A kávézó 1891 óta van Padova önkormányzatának a tulajdonában, várja a helybéliek és a Padovába látogatókat, akik itt átélhetik a múlt hangulatát, valamint megtekinthetik az épület emeletén elhelyezkedő múzeumban lévő igen érdekes kiállítást. 

Mikor megérkeztünk egy idős hölgy köszöntött bennünket, megvásároltuk a belépőt, majd elindultunk felfedezni a múzeumot. A bejárat mellett XX. századi fotókat láttunk, eseményekről, emberekről, akik kisebb-nagyobb jelentőséggel bírtak a történelmi eseményekre. Betekintést nyertünk a kávézó régi berendezéséről, eleganciájáról is, valamint megcsodálhattunk néhány XX. Századi művész festményét – Picasso, Armando Pizzinato, Emilio Vedova – megcsodálhattuk a különböző stílusú termeket, láthattunk XIX. Századi tárgyakat, bútorokat, fegyvereket, képeket, leírásokat a történt eseményekről.

Piazza delle Erbe, Piazza dell Frutta

A Piazza delle Erbe és a Piazza dell Futta egyike a Padova történelmi központjában, évszázadokon át volt a város kereskedelmi központja. Itt helyezkedik el a méltóságteljes Palazzo della Ragione, valamint a Piazza delle Erbe volt a népi ünnepségek helyszíne is. Ezen a két téren található Olaszország egyik legnagyobb piaca. Ez a tér már a római kor előtti időkben is igen aktív szerepet töltött be, akkor is a kereskedések helyszínéül szolgált. Jelenlegi kialakítása a X. és a XI. századból való, a teret számos üzlet és bódé foglalta el, ahol mindenféle árut árultak, az ehetőtől a luxuscikkekig, és ez a mai napig így van.

Piazza dei Signori 

A tér Padova főtere, megcsodálhatjuk a tér legszebb épületét a Velencei Köztársaság Helytartói Palotáját. A palota mai formáját már 1532-ben elnyerte, a boltív mellett két-két dór oszlop, felettük a Szárnyas Győzelem nőalakja, míg a boltív felett Velence jelképe, a Szent Márk oroszlán látható. 

Az épület legfőbb ékessége az asztronómiai óra, melyet 1477-ben készítettek. Az óráról hiányzik a Mérleg csillagjegy, legenda szerint a megrendelő nem fizette ki Jacopo Dondi mestert, aki így állt bosszút és a Skorpió csillagjegy dupla területet kapva, foglalta el a Mérleg helyét.

Basilica di Sant’Antonio

A bazilikát páduai Szent Antal tiszteletére építette a város. Szent Antalt már életében is nagyon tisztelték az emberek, úgy hívták: A Szent. Földi maradványait először Padova külvárosában temették el, majd a bazilika elkészülte után áthelyezték, A Bazilika építése 1232-ben kezdődött, és az 1200-as évek végére fejeződött be, 115 méter hosszú, és 55 méter széles. A külseje kicsit más jellegű, mint a többi városban látott bazilikák, a barna falakon a fehér ablak díszítésekkel rengeteg toronnyal és kupolával csodálatos és letisztult, látványt nyújt. A bazilika előtti téren Gattamelata lovas szobra áll ami a híres reneszánsz művész Donatello alkotása. 

 A belső tér is lenyűgöző, tele van jelentős műalkotásokkal, a bazilikához hatalmas kolostor tartozik négy óriási kerengővel, érdemes amit érdemes körbe járni, mert minden oldalról más és más látványt nyújt.

Botanikus kert

Az Orto Botanico di Padova egy lenyűgöző szépségű Padova szívében. 1545-ben a alapította a Velencei Köztársaság, eredetileg a Páduai Egyetem Orvostudományi Karának gyógynövénytermesztésére szánták, jelenleg ez a világ legrégebbi egyetemi botanikus kertje. Nagyjából 22 000 négyzetmétert foglal el, és különleges gyűjteményeiről és történelmi kialakításáról ismert. A padovai botanikus kertben közel hatezer növényt őriznek, amelyek közül a legrégebbi egy 1585-ben elültetett pálmafa, érdekessége, hogy ehhez 1786-ban Wolfgang Goethe német író is ellátogatott, amikor Padovában járt. Másik érdekessége, hogy a 16. században ez a botanikus kert volt az első kert Itáliában, ahol a elültették a Dél-Amerikából hozott burgonyát. A kertet saját földalatti forrásvíz táplálja. Napjainkban a Botanikus kert fontos kutatásokat tesz lehetővé, és sok ritka növényfaj megőrzéséről is gondoskodik. 1997 -ben az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította.

Mariann
Novák Marianna