borito

Casa Battló

Az egyik leghíresebb barcelonai látnivaló, a Casa Batlló, Antoni Gaudi 1904-1906 között készült alkotása. Ez a szecessziós épület Barcelona legszebb és legimpozánsabb sugárútján, a Passeig de Grácián található és az UNESCO világörökség részét képezi.

Története

1877-ben amikor még nem volt áram Barcelonában, az épületet Emilio Sala Cortés, Gaudi egyik építészprofesszora építtette. 1903-ban Josep Batlló y Casanovas a barcelonai textilipari gyár tulajdonosa vásárolta meg, majd úgy gondolta, hogy lerombolja az eredeti házat, és teljesen újat épít. Ezzel a munkával Gaudit bízta meg, teljes alkotói szabadságot biztosítva a mesternek, aki a lerombolás helyett inkább felújította. Teljesen megváltoztatta a homlokzatot, újra osztotta a belső válaszfalakat, kibővítette a teraszt és átalakította a belső teret is ami művészi értéke mellett korát megelőzve hatalmas funkcionalitással bír. Josep Batlló és felesége halála után 1954-ig gyermekeik irányították a házat amikor is egy biztosító társaság irodákat alakított ki, ekkora ház némi renováláson esett át, majd 1970-ben több belső helyiséget is felújítottak, 1983-ban pedig a külső erkélyeket az eredeti színükre állították vissza. Az épület 1993-ban került a jelenlegi tulajdonosok, a Bernát család kezébe, akik az eredeti értékeket és stílust megőrizve teljes körűen felújították. A látogatók előtt 1995-ben a nyitották meg a házat, bemutatva ezt az építészeti csodát a világnak. 2001-ben, újabb helyreállítási és karbantartási munkálatok kezdődtek, de majd 2019 februárja és májusa között 7 különböző terület szakemberei gyűltek össze, ellenőrizték, hogy a Gaudí által hozzáadott bevonat még mindig tökéletesen illeszkedik-e az eredeti homlokzathoz, megtisztították és a kerámia csempéket oly módon állították helyre, hogy a színséma ne sérüljön meg. A Casa Batlló az UNESCO Világörökség része igen fontos állomása Gaudí munkásságának és zsenialitásának, Barcelona egyik fő turisztikai látványossága.

A ház

Gaudí tulajdonképpen egy meglévő lakóépületet alakított át, a szerkezetét érintetlenül hagyta a meglévő erkélyeket átépítette, de új emeletekkel és tetővel gazdagította az épületet. Ahogy Gaudítól megszokott, sehol nincs egy egyenes vonal, csak organikus, a természet által ihletett formák találhatók. Anyagában főleg fával, kovácsoltvassal, mozaikkal, kerámiával, és ólomüveggel, dolgozott. Az aszimmetrikus tetőszerkezetet kerámia lapokkal borította, a szellőzőnyílásokat és kéményfőket pedig  üvegmozaikkal díszítette. A homlokzat kialakítását a tenger élővilág inspirálta, mind színeiben mind formai világában.

A előcsarnok egy a földszinten elterülő közösségi terem amely a Batllo család előszobájába vezet, a boltíves falakkal, a mutatós falépcsővel, és teknőspáncélokra emlékeztető tetőablakokkal, víz alatti világra emlékeztet, a fából készült korlát pedig olyan hatású, mintha egy hatalmas állat gerincéből készült volna.

Az előszobából Batllo úr dolgozószobájába érkezünk, amelyet egy nagyon egyedi, barátságos kuckót formázó gomba alakú kandalló ural.

Innen a ház nappalijába jutunk, ahonnan egy hatalmas üveges ajtón keresztül ki lehet kisétálni a szabadban található kis kertbe. A szobák egyedi és fontos jellemzői, a nagyméretű organikus formájú tölgyfa ajtók, ablakok, amelyek színes ólomüveggel vannak bélelve Fontos megemlíteni a hullámos falakat és mennyezet is, amelyek a tenger erejére emlékeztetnek. Minden szoba egyedi és rendkívül világos, Gaudí nagy hangsúly fektetett arra, hogy a fény minden szobába eljusson. A felső ablakokat kisebbre építtette, majd lefelé haladva növekednek, hogy a fény, hogy egyenletesen áradjon be a helyiségekben. Az alsó ablakokon réseket alakított ki, hogy a szellőzést megfelelően lehessen  szabályozni.

Tovább haladva az étkezőbe sétálunk át, ahonnan a ház, rendkívül mutatós barátságos hátsó udvarába lehet kisétálni, amit járólappal és cserép- és üvegborítású virágcserepekkel díszítették.

A padlástérre érkezve, ismét egy új világba találjuk magunkat, itt volt kialakítva a bérlők szolgáltatási területe, amely mosókonyhát, vasaló szobát, és tároló helyiségeket tartalmazott, az egész teret mindenhol átjárja a fényt, a szűk folyosókkal, a boltíves fehér színű falakkal, a kék, szürke mintás fehér padló csempékkel mediterrán hatást kel.

A Terasz az épület gyöngyszeme, ami a különböző színes csempékből készült homlokzatáról ismert. Középpontjában a négy görbe kémény áll, amelyek a visszahuzat elkerülése végett épült.

A terasz utcafont felöli részén látható az egyedülálló tetőszerkezet, ami egy karddal leszúrt sárkányt ábrázol, ami egy katalán legenda része, amely szerint Sant Jordi, Katalónia védőszentje kardjával megölte a sárkányt, hogy megmentse a hercegnőt és Montblanc város lakóit az állat dühétől. Az épület bal tetején egy kereszt látható, ez szimbolizálja a sárkány hátába szúrt kardot.

A teraszon székek és a korlátra szerelt kis asztalok vannak elhelyezve, a látogatók leülhetnek, gyönyörködhetnek a kilátásban, élvezhetik a napsütést. a teraszról lehet bemenni a „sárkány gyomrába” ahol a víz szobája található. A teraszról lesétálva ki lehet állni az egyik erkélyre, ahol fotót készítenek a látogatókról, amit aztán kinyomtatva meg lehet vásárolni.

A túra végén egy meglepetés várja látogatókat, egy nagy csempézett terembe találtuk magunkat, ahol az ajtók zárása után „Gaudí fejében” találtuk magunkat, a padlótól a mennyezetig, a falakon vetítés indult, amelyben formák, számok, képek, alakzatok, váltogatták nagy gyorsasággal egymást, mint egy film, felfedeztük benne a tengert, a tüzet, vizet , a földet, az építészeti elemeket, ehhez futurisztikus gépzene szólt. Az egész rendkívül látványos, lenyűgöző volt, engem annyira elbűvölt, hogy mikor vége lett és a többi látogató elhagyta a termet, mi ott maradtunk és megnéztük még egyszer az előadást.

A Casa Battlo épületét, egy kis bolton keresztül lehet elhagyni, ahol meg lehet vásárolni mindent ami Barcelonával, vagy a Csasa Battloval kapcsolatos.

Mariann
Novák Marianna