Királyi palota

El Retiro park

Real Jarden Botanico

Függőleges kert

Reggel sokáig pihentünk, majd reggeli után a kissé felhős időben a Királyi Palota fele sétáltunk, amelynek főbejárata „Plaza de Armas” hatalmas, csodálatos tér, ami az Almudena katedrálisra néz. A Királyi Palota (Spanyolul Palacio Real), az egyik legnagyobb európai kastély, valamint Spanyolország legnagyobb barokk stílusú épülete a spanyol király hivatalos rezidenciája. Itt tartják az állami ceremóniákat hivatalos banketteket és egyéb állami rendezvényeket is, 13 hektárt foglal el, 870 ablakkal, 240 erkéllyel, 44 lépcsővel és 300 szobával rendelkezik. A termek rendkívül gazdagon díszítettek, megcsodálhatjuk Goya, Velázquez valamit sok más művész alkotását, valamint egy valódi Stradivari hegedűt is. A 2014 óta „uralkodó” spanyol király VI. Fülöp azonban nem itt él, hanem a Madrid mellett található Zarzuela-palotában. A madridi királyi palotát sokan Európa egyik legszebb palotájának tekintik, amit nem is csodálok, mert mind kívül mind belül káprázatos. A palotához érve szerencsénk volt, 20 perc sorban állás után be tudtunk menni, a belépő 11 Euro volt fejenként, a biztonsági ellenőrzés után bemehettünk a palotába. Először egy hatalmas térre érkeztünk, amelynek egyik oldalán a palota főbejárata van, másik oldalán a kerítésen kívül az Almudena Katedrális. Körbejártuk ezt a bámulatos, hatalmas udvart, lefotóztunk a díszes lámpákat, az épületet, magunkat, a kilátást, majd továbbmentünk a palotába.

A csomagjainkat egy megőrző helyiségben kis szekrénykében kellett elhelyezni majd mehettünk tovább a világos folyosóra, ahonnan először egy tágas, díszes, ragyogó előcsarnokba érkeztünk, ahol hatalmas lépcsősor vezetett fel az emeletre. Sajnos a lépcsőházon és két termen kívül a palotában tilos fotózni, ezt igen szigorúan veszik, a teremőrök éles szemekkel figyelik a turisták minden mozdulatát. Szobáról szobára jártunk, ámulattal töltött el bennünket a termek gazdag díszítettsége, lenyűgözött, hogy minden szoba más és más színben és díszítésben pompázik, bámulatos, dekoratív szőnyegek, fali díszek, szobrok és festmények ékesítik a helyiségeket, mindenhol más és másfajta varázslatos, díszes csillár fénylik. Volt porcelán terem, ahol több ezer porcelán tárgyat láttunk, volt kék, piros, sárga, lila és meg nem is tudom mennyiféle stílusú és színű szoba. Megcsodáltuk a királyi ebédlőt, amelynek ízlésesen megterített asztala 40 méter hosszú, azt olvastam, hogy a király és a királynő az asztal két végén foglaltak helyet, itt aztán meghitt beszélgetésre nem sűrűn került sor. 🙂 Megtekintettük a királyi fegyvertárat, a hangszer szobát és az étkészletekkel teli helyiségeket is, ahol esztétikus, díszes étkező szetteket, tányérokat, tálakat, poharakat, evőeszközöket csodáltunk meg. Teremről teremre jártunk, a végén már zsongott a fejem a sok információtól, amit a táblákon olvastunk valamint a kölcsönzött audio guidban hallgattunk a szobákról, azok díszítéséről, berendezéséről, történetéről. Mivel minden spanyol és angol nyelven volt kiírva és az audio is angolul szólt ezért duplán kellett figyelni, hogy megfelelően értelmezzük. Köszönetet gondoltam az angol tanáraimnak, hogy elősegítettek abban, hogy mindezt megértsem. Mikor a palota utolsó helyiségéből kiértünk nagyon örültem a friss levegőnek, a sok információtól és élménytől kicsit már szédültem.  Bővebben a királyi palotáról: https://es.wikipedia.org/wiki/Palacio_Real_de_Madrid

A királyi palotát elhagyva Metróra szálltunk és a Banco de Espana megállóig utaztunk, a föld alól kibukkanva az ismét egy csodálatos terén a találtuk magunkat körbevéve hatalmas impozáns épületekkel, mint a Centro Centro, a Casa del America, és a Palacio de Comunicaciones. Madrid igen sok tágas térrel rendelkezik, mindegyiknek megvan a maga stílusa és bája, például a Plaza de Cibeles ami Madrid egyik legszebb és legforgalmasabb tere.  A tér közepén található a Cibeles szökőkút, ami Madrid egyik jelképe, ez a szökőkút Cibeles istennőt ábrázolja egy harci szekéren, amit két oroszlán húz. A Cibeles tértől tovább sétáltunk a Puerta de Alcalá-felé, ami egy neoklasszicista műemlék, ami egy járdaszigeten áll a Plaza de la Independencia tér közepén, III. Carlos Király építette 1778-ban és egykor Madrid főkapuja volt.

A kapu mögött található az El Retiro Park, ami egy zöld oázis a város szívében, ahol mindenféle érdekes emlékmű és kert található. A park eredetileg díszkertnek készült, amely a Velazquez tervei alapján megépült királyi nyári lakot vette körül és a 19. századig a Spanyol királyi családé volt, aztán vált csak népszerű közparkká. A park különböző kertekkel is büszkélkedik, mint a Jardines del Arquitecto, a Rosaleda rózsakert, a Parterre Francés, a Cecilio Rodrigez, a Paterre Frances, mindegyik kert rendkívül mutatós és mindegyik más és más képet mutat, valamint található egy hatalmas mesterséges tó, ahol evezős csónakot lehet kölcsönözni.

Az El Retiro park érdekes szobrokkal és szökőkutakkal is tele van, mint például a XII. Alfonso csodálatos emlékműve, amely a tóra néz. A parkban található   a La Chopera önkormányzati sportközpont, az Eugenio Trias Közkönyvtár és a Casa de Vacas Kulturális Központ is de számos csodálatos növény között ez a park ad otthont Madrid legrégebbi fájának is, ami egy egzotikus faj, egy Motezuma örökzöld ciprus, ami 1630 óta a kert dísze. Ezeken kívül itt található a Bukott angyal szobra is, ami állítólag a világ egyetlen, ördögöt ábrázoló köztéri szobra. A kertben hatalmas bejárása több órát is igényelhet, de a királyi palota után kellemes program volt a friss levegőn sétálgatni, felfedezni ezt a csodálatos kertet, majd és jól esett a hosszas séták után a szökőkút melletti kis kávézóban megpihenni, ahol a hatalmas fák alatt egy finom kávét mellett gyönyörködtünk a tó szépségében.

Miután megpihentünk tovább indultunk, a következő, amit látni szerettünk volna a Real Jardin Botanico, a Királyi Botanikus Kert volt, ami az El Retiro park szomszédságában, közvetlenül a Prado múzeum mellett terül el. A közel 8 hektárnyi csöndes, árnyas, meghitt, kedves díszkert, kiváló hely a kikapcsolódásra, pihenésre. A belépő 4 euro volt fejenként, amiért sétálhattunk a kertben, gyönyörködhettünk a zöld minden színében pompázó fákban, bokrokban csodálhattuk szivárvány minden színében pompázó virágokat, és megtekinthettük a látogatói központ kiállításait is.

A  több ezer növény, virág fa és bokor között kígyózó keskeny utakon, szépséges szökőkutak között sétálva értünk el az érdekes kiállítási központba, ahol egy mutatós kiállítást láthattunk, ami az egészséges ételekre, étkezésre mutat rá. Nekem a kert kicsit elvadultnak, rendezetlennek tűnt, a fák, bokrok össze-vissza nőttek, ami nem rossz, de a kert neve Real Jardin Botanico, ezért kicsit másra kicsit jobban rendben tartott, kertre számítottam. 

A Real Jarden kijáratától pár perces sétára találtuk meg a függőleges kertet, ami egy házfalat borít be élő növénytakaróval, a 24 méter magas és 19 méter széles falat 250 különféle növényfajta burkolja be, amelyek között fűszernövény és törpe fenyő is megtalálható, az egész kert, nagyon érdekes és rendkívül látványos. Később aztán felfedeztük, hogy Madridban több kisebb függőleges kert is van például az Atocha pályaudvaron és az Európa kapu egyik ferde épületének az előcsarnokában.
Miután már esteledett, metróval visszamenünk a Callao térhez közeli Valor csokoládézóba, ahol egy finom churrossal kényeztettük magunkat, ezzel zártuk az élményekkel teli napot.

Novák Marianna